دو سناریو جدید برای پرداخت یارانه نقدی‌

معاون مرکز آمار ایران با اعلام نحوه به‌روزرسانی اطلاعات اقتصادی خانوار از دو سناریوی ملاک پرداخت یارانه نقدی در سال آینده خبر داد و گفت: اگر قرار باشد در مراحل بعدی اطلاعات فرم‌های اقتصادی خانوار ملاک عمل قرار گیرد، زمان اصلاح فرم‌ها اعلام می‌شود.

علیرضا زاهدیان در گفت‌وگو با مهر درباره ابهامات و سوالات مردم به نحوه استفاده از اطلاعات ارایه شده در فرم‌های اطلاعات اقتصادی خانوار، اصلاحات فرم‌ها، کدهای رهگیری وپاسخ‌هایی را ارایه کرد و گفت: پس از دریافت اطلاعات اقتصادی خانوار از طریق فرم‌ها در سال ۸۷ و اصلاحات آن در سال ۸۹، دولت تصمیم گرفت که در ابتدای کار پرداخت یارانه نقدی، ملاک عمل اطلاعات فرم‌های مرکز آمار نباشد.

معاون مرکز آمار ایران تصریح کرد: دولت تصمیم گرفت که ابتدا سقفی از یارانه نقدی را به تمام خانوارها پرداخت کند و پس از آن با تفاوت‌هایی با اولویت افراد فقیرتر یارانه‌های نقدی پرداخت شود که با توجه به این امر، گروه‌بندی‌های صورت گرفته توسط مرکز آمار ملاک نیست. در مرحله اول مرکز آمار باید فهرست خانوارهایی که می‌خواهند از پرداخت یارانه نقدی بهره‌مند شوند را به وزارت رفاه و تامین اجتماعی اعلام کند.

وی با تاکید بر اینکه در این مرحله و در آغاز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تنها افتتاح حساب‌ها توسط تمام خانوارهایی که یارانه نقدی خواهند گرفت، مهم است، عنوان کرد: اینکه ملاک عمل در مراحل بعدی بر چه اساسی خواهد بود و آیا از اطلاعات ارایه شده در فرم‌ها استفاده خواهد شد، مساله‌ای است که بعدا به اطلاع عموم خواهد رسید و اگر چنین باشد کارهای مربوطه و اصلاحات اطلاعات به موقع انجام خواهد شد.

اخذ آمار و اطلاعات جدید خانوار از ثبت‌احوال‌

زاهدیان ادامه داد: برای جلوگیری از مراجعه مجدد مردم، مرکز آمار اطلاعات مربوط به افرادی که از سال ۸۷ به بعد ازدواج کرده‌اند را از ثبت‌احوال دریافت کرده و این خانوارها را برای افتتاح حساب سرپرست خانوار به وزارت رفاه معرفی می‌کند، همچنین این موضوع برای خانوارهایی که دارای فرزند شده‌اند یا افرادی به خانواده آنها افزوده شده، خانوارهای دارای طلاق یا فوتی نیز بر اساس اطلاعات دریافت شده از سازمان ثبت‌احوال و اسناد کشور به وزارت رفاه اعلام خواهد شد.
این مقام مسوول در مرکز آمار ایران اضافه کرد: اگر شماره ملی افرادی که ازدواج کرده‌اند در وزارت رفاه وجود داشته باشد به منزله این است که اطلاعات آنها پذیرش شده و می‌توانند نسبت به افتتاح حساب اقدام کنند.

گروه‌بندی استانی برای مراجعه به وزارت رفاه‌

زاهدیان گفت: بر اساس برنامه وزارت رفاه قرار است که استان‌ها در گروه‌ها و دسته‌بندی‌های شش استانی به سایت وزارت رفاه برای معرفی شماره حساب و سایر اطلاعات مورد نیاز مراجعه کنند، پس از این مرحله نیز تنها درصد کمی از خانوارها در حد یک یا دو درصد باقی خواهند ماند که یا اطلاعات هویتی آنها دارای اشکالاتی است یا اطلاعات ورودی خود را اشتباه اعلام کرده‌اند یا افرادی هستند که مرکز آمار نتوانسته اطلاعات آنها را از ثبت‌احوال یا سایر بانک‌های اطلاعاتی دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: این عده از افراد پس از اینکه کارهای وزارت رفاه و تامین اجتماعی در مورد حساب‌های بانکی به اتمام رسید، آن زمان مجددا چگونگی و زمان مراجعه این افراد و رفع اشکالات مربوط به اطلاعات آنها را اعلام خواهد کرد.

فعلا به همه یارانه تعلق می‌گیرد

زاهدیان با تاکید بر اینکه فعلا در این مرحله به تمام افرادی که ثبت نام به عمل آورده‌اند، یارانه پرداخت خواهد شد، تصریح کرد: اگر احیانا مشکلی در اجرای برنامه‌های یادشده به وجود آید، پس از انجام کارها در وزارت رفاه به تمام استان‌ها فراخوان داده می‌شود تا درصد اندک باقیمانده بر اساس راهکار اندیشیده شده بتوانند با حداقل مراجعه اطلاعات خود را اصلاح کنند تا فهرست آنها نیز به وزارت رفاه تحویل داده شود.

نیازی به کد رهگیری نیست‌

معاون مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه در این مرحله نیازی به ارایه کد رهگیری نیست و افرادی که کدهای رهگیری خود را گم کرده‌اند، نگرانی نداشته باشند، خاطرنشان کرد: کد رهگیری در مرحله‌ای نیاز است که اطلاعات خانوار باید اصلاح شود که در مرحله اول، مرکز آمار اصلاحات لازم را انجام داده است و نیازی به اصلاحات خانوار نیست.

سامانه انصرافی‌ها از دریافت یارانه نقدی‌

زاهدیان پذیرش افتتاح حساب توسط وزارت رفاه را به منزله دریافت یارانه نقدی دانست و بیان کرد: در مراحل بعدی بر اساس اعلام کارگروه طرح تحول اقتصادی، زمان و نحوه اصلاحات فرم‌ها را اعلام می‌کنیم. در عین حال هم‌اکنون سامانه‌ای توسط وزارت رفاه و تامین اجتماعی برای افرادی که می‌خواهند انصراف خود را از دریافت یارانه نقدی اعلام کنند، ایجاد شده است.
وی گفت: اینکه دولت با چه روش چه زمانی بخواهد از اطلاعات استفاده کند به موقع اعلام می‌شود تا مردم نسبت به اصلاح فرم‌ها اقدام کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است ارایه یارانه‌های نقدی در سال ۹۰ بر اساس فرم‌های اطلاعات اقتصادی خانوار باشد، اظهارداشت: گزینه‌های مختلفی در این خصوص پیشنهاد شده که یکی از آنها استفاده از اطلاعات اقتصادی به تنهایی است، گزینه دیگر استفاده از اطلاعات همراه با سایر اطلاعات بوده که البته هنوز تصمیم نهایی به مرکز آمار اعلام نشده است.

مردم نسبت به اصلاح فرم‌ها نگران نباشند

معاون مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه خانوارها نباید نگرانی نسبت به اصلاح فرم‌ها داشته باشند، بیان کرد: سیستمی پیش‌بینی و به موقع راه اندازی خواهد شد تا خانوارها بتوانند اصلاحات را انجام داده و کد رهگیری جدید دریافت کنند.
وی یاد آور شد: فرم‌های اطلاعات اقتصادی خانوار فعلا ملاک پرداخت یارانه نیست و اطلاعات ارایه شده توسط مردم فعلا به همان صورت باقی می‌ماند، اگر خطاهایی در اجرای برنامه‌ها باشد نیز اصلاح خواهد شد.

برخورد قانونی با افرادی که اطلاعات غلط بدهند

این مقام مسوول در مرکز آمار ایران در پاسخ به این مطلب که برخی از افراد به ویژه در شهرستان‌ها دارای املاکی هستند که دارای سند نبوده و بنابراین درهیچ کجا به ثبت نرسیده است اما پول‌های کلانی از این املاک به دست می‌آورند. به این ترتیب نحوه شناسایی این‌گونه افراد با توجه به آنکه ممکن است از سال آینده و در مراحل بعدی فرم‌های اطلاعات اقتصادی ملاک پرداخت یارانه باشد، چگونه است؟ گفت: اطلاعات ارایه شده توسط افراد بررسی می‌شود. هر زمان که نادرستی اطلاعات محرز شود، وجوه پرداخت شده به حساب آنها باید بازگردانده شود و دولت نیز بر اساس قانون با آنها برخورد خواهد کرد.

وی تاکید کرد:
در مرحله اول به تمام افراد یارانه یکسان پرداخت می‌شود، ولی در مراحل بعدی اگر قرار باشد که فرم‌ها ملاک قرار گیرد، پیش‌بینی‌هایی نیز برای شناسایی و برخورد با این افراد صورت گرفته است.