منبع: جام جم آنلاین خبرگزاری مهر

با حضور وزیر بازرگانی آغاز به کار کرد

سامانه خرید اعتباری کارمندان دولت

جام جم آنلاین: در روز کارگر و در آستانه روز معلم سامانه خرید اعتباری کارمندان دولت با صدور کارت برای تعدادی از معلمان صبح امروز با حضور وزیر بازرگانی آغاز به کار کرد.

به گزارش مهر، مهدی غضنفری امروز در مراسم آغاز به کار سامانه خرید اعتباری کارمندان دولت گفت: سامانه خرید اعتباری به منظور استفاده از ظرفیتهای خالی در کارخانجات تولیدی کشور و ایجاد اشتغال راه اندازی شده است تا فرصتی را فراهم آورد که کارمندان دولت با خرید کالاهای ایرانی، علاوه بر رفع نیازهای خود، کسب و کار واحدهای تولیدی کشور را رونق بخشند.

وزیر بازرگانی افزود: شروع این ایده در شورای عالی اشتغال بود، اما وزارت بازرگانی در کنار این امر قول داده است تا چندگام دیگر نیز در این راستا بردارد. بر این اساس، مدیریت واردات، تنظیم بازار پایدار و راه اندازی نهضت کاهش قیمت تمام شده نیز در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که سه حلقه تامین، توزیع و حقوق مصرف کننده باید در کنار هم مدیریت شود. اما به نظر می رسد که راه اندازی سامانه خرید اعتباری در کنار این امر می تواند برای حمایت از تولیدکننده موثر باشد.

به گفته غضنفری، سامانه خرید اعتباری کارکنان دولت با تامین اعتبار ۴ هزار میلیارد تومانی از سوی نظام بانکی کشور به اجرا در آمد که این امر موجب جهش جدی در توسعه تولید داخلی خواهد شد. بر این اساس، در حال حاضر ۳۰ تا ۳۵ درصد از ظرفیت کارخانجات کشور خالی است که اجرای طرح سامانه خرید اعتباری کارکنان دولت می تواند منجر به استفاده از این ظرفیت خالی  شود.

وزیر بازرگانی با بیان اینکه در طرح سامانه خرید اعتباری، چهارگروه تولید، توزیع، مردم و بانکها در زنجیره قرار می گیرند، اظهار داشت: کالاهایی که در اختیار مردم قرار می گیرد، با اقساط ۲۴ ماهه و با بهره ۴ درصد است که بر این اساس ۳۲ تولید کننده، کالاهای مورد نیاز مردم را تامین می کنند.

غضنفری خاطرنشان کرد: تاکنون ۳۲ واحد تولیدی ۳ هزار قلم کالای بادوام را معرفی کرده اند که البته معرفی این کالاها از فیلتر قیمت مناسب، خدمات پس از فروش و کیفیت مناسب نیز رد شوند.

همچنین در این مراسم، علی آقامحمدی، معاون نظارت بر سیاستهای اقتصادی معاون اول رئیس جمهور گفت: امسال سال رونق اقتصادی برای ایران خواهد بود، البته این رونق اقتصادی برای افرادی که در زمینه اقتصاد به اشتباه رفتار می کنند یا قصد سودجویی هایی را در این زمینه دارند، جایگاهی قائل نشده است.

وی افزود: در سال ۹۳، واردات کشور به حدود ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار می رسد و بر این اساس، صادرات کالایی ایران نیز باید به ۷۰ میلیارد دلار برسد، بنابراین باید برای عملیاتی کردن آن با حضور تمام دستگاهها شرایط مساعدی را فراهم کرد.

آقامحمدی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به این هدف، تمامی ارکان مرتبط با موضوع صادرات در یک ساختمان متمرکز خواهند شد که البته محوریت آن با تجار است.

وی در خصوص راه اندازی سامانه خرید اعتباری نیز خاطرنشان کرد: در مرحله اول وزارتخانه های کار و امور اجتماعی، آموزش و پرورش، بازرگانی و بهداشت تحت پوشش این سامانه قرار می گیرند و به تدریج تا پایان سال، همه مردم کشور از این سامانه بهره مند خواهند شد.

همچنین قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف کشور گفت: راه اندازی سامانه خرید اعتباری به طور قطع رقابت میان تولیدکنندگان را افزایش خواهد داد.

وی افزود: شکل گیری رقابت به معنای عرضه کالای با کیفیت و با قیمت مناسب است. ضمن اینکه با راه اندازی این سامانه، از ورود کالاهای قاچاق به کشور نیز جلوگیری به عمل خواهد آمد.

همچنین در این مراسم، احمدی معاون اداری مالی وزیر بازرگانی نیز گفت: سامانه خرید اعتباری در راستای طرح میزان (مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش نهایی) از جمله برنامه های اصلی وزارت بازرگانی برای استقرار یک وزارتخانه IT محور است.

وی اظهار داشت: بر این اساس پیش بینی می شود که از خردادماه، این سامانه به صورت وسیع در همه دستگاههای دولتی مستقر شده و کارمندان این دستگاهها بتوانند از این مزیت بهره گیرند.

به گفته احمدی، پیش بینی می شود که در یک دوره ۶ ماهه از آغاز راه اندازی این سامانه، ۲٫۵ میلیون نفر تحت پوشش قرار گیرند که گردش مالی ۴ هزار میلیارد تومانی را در پی خواهد داشت. ضمن اینکه بخش دوم کار، سامانه خرید اینترنتی است که خریداران بتوانند امکان خرید اینترنتی را نیز بیابند